Czy wiesz, czym tak właściwie jest druk solwentowy?

0
271
Czy wiesz, czym tak właściwie jest druk solwentowy?

Z drukiem solwentowym mamy do czynienia na co dzień, jednak zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ma on niezwykle wiele zastosowań, jednak dzisiaj przyjrzymy się jego wykorzystaniu w przemyśle odzieżowym. Zapewne spotkałeś się z koszulkami, na których znajdują się wysokiej jakości, szczegółowe nadruki, pełne detali i wyrazistych barw. W większości przypadków jest to właśnie zasługa omawianej przez nas metody druku.

Zalety druku solwentowego

Przede wszystkim, z odpowiednim sprzętem druk solwentowy jest niezwykle prosty! Wystarczy przygotować projekt, który następnie drukujemy, wycinamy specjalnym ploterem, a potem wgrzewamy w materiał. Rozwiązanie to gwarantuje niską cenę i wysoką jakość nadruku. Druk taki jest niezwykle wytrzymały i nie blaknie ani się nie wykrusza – oczywiście pod warunkiem, że zastosowane zostały wysokiej jakości produkty, a sam nadruk został odpowiednio wykonany. Poza ubraniami druk solwentowy znajduje swoje zastosowanie na banerach, foliach, naklejkach, plakatach czy billboardach – jest więc niezwykle rozpowszechniony! Niezależnie od tego, czy produkt końcowy będzie duży, czy mały – druk solwentowy gwarantuje, że po wydrukowaniu widoczne będą nawet najmniejsze szczegóły projektu. Równie dużą zaletą są wyraziste kolory i estetyczne przejścia tonalne, które sprawią, że każdy nadruk prezentował się będzie znakomicie.

Druk solwentowy odporny jest na działanie czynników zewnętrznych. Nie blaknie pod wpływem promienia UV oraz nie rozmywa się w wodzie. Wykazuje również wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne – co jest niezwykle ważne, ponieważ oznacza, że koszulka, która pogniecie się w praniu nie straci swojego nadruku. Oczywiście wszystko ma swoje granice, którymi w tym przypadku jest częstotliwość użytkowania ubrania.

Co ważne, druk solwentowy nie wymaga przygotowania matryc drukujących. W praktyce oznacza to, że jest to tanie rozwiązanie, które stosować można nawet na pojedynczych sztukach odzieży. Dlatego właśnie tak łatwo znaleźć jest oferty nadrukowywania własnych projektów na koszulki czy torby bawełniane. Jest to niezwykle ciekawe i zabawne rozwiązanie, zwłaszcza gdy potrzebujemy niedrogich pamiątek czy prezentu.

Czy zastosowanie druku solwentowego to najlepsza alternatywa?

Wiemy już, czym jest druk solwentowy i gdzie możemy się z nim spotkać. Teraz zastanówmy się, czy zawsze jego zastosowanie jest dobrym rozwiązaniem dla wybranych przez nas celów.

Przede wszystkim, druk solwentowy, nawet pomimo jego wszechstronnych zastosowań, nie zawsze opłaca się podczas wykonywania większej ilości zamówień z tego samego projektu graficznego. Kiedy więc zamawiamy dużą ilość identycznych koszulek czy poręcznych worków bawełnianych, zastanówmy się nad wyborem sitodruku. Wykorzystuje on matryce do druku, na których znajduje się nasz projekt, co sprawia, że efekt końcowy za każdym razem będzie prezentował się identycznie.

Warto wiedzieć, że druk solwentowy nie jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem na rynku. Istnieje jednak druk eco-solwentowy, który jest znacznie mniej szkodliwy, dlatego dobrze jest zwracać uwagę, czy wykorzystać możemy tę opcję. Wiele firm oferuje właśnie takie rozwiązanie, łącząc niską cenę z wysoką jakością i niższym wpływem na środowisko naturalne. Mając także nieco więcej pieniędzy zdecydować możemy się na druk lateksowy, którego cena jest wyższa, jednak jest on najbardziej ekologicznym rozwiązaniem dzięki temu, że tusze produkowane są na bazie wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here