Dieta przy nadciśnieniu – propozycje posiłków

0
1048
Dieta przy nadciśnieniu - propozycje posiłków

Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, z pewnością wiesz że obniżenie ciśnienia tętniczego jest możliwe nie tylko dzięki lekom, ale również odpowiednio zbilansowanej diecie. W powiedzeniu mówiącym o tym, że jesteś tym, co jesz – jest zdecydowanie duże ziarnko prawdy. Przy nadciśnieniu tętniczym zdecydowanie istotne jest przestrzeganie określonego jadłospisu bez żadnych odstępstw – tylko wówczas wybrana dieta będzie w pełni skuteczna, a Ty będziesz czuć się o wiele lepiej. Jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis, wspomagający obniżenie ciśnienia krwi?

Dieta przy nadciśnieniu – propozycje posiłków

Zadbaj o to, aby Twoje menu było bogate w błonnik pokarmowy. Zapewnią Ci go na przykład produkty takie jak: kasza gryczana niepalona, otręby owsiane oraz płatki jaglane. Pamiętaj także o tym, że dieta powinna być dość ścisła, regulująca nadmierną masę ciała. Pełnoziarniste produkty zbożowe powinny w niej występować w odpowiedniej ilości. Aby wyregulować ciśnienie tętnicze, dodawaj do posiłków nasiona roślin strączkowych, które mają moc obniżenia skurczowego.

Co jeść na diecie na nadciśnienie?

Zalecane jest także, aby kilkukrotnie w tygodniu wybierać na posiłek chudy drób pozbawiony skóry – a przynajmniej dwa razy na tydzień zamiast niego zdecydować się na ryby. Czerwone mięso raczej nie jest zalecane – najlepiej będzie, jeśli ograniczysz jego spożycie do dwóch-trzech razy w miesiącu. Stawiaj także na możliwie częste spożywanie produktów, które obniżą udział nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Sprawdzą się tutaj niskotłuszczowe produkty mleczne takie jak jogurty, sery oraz mleko (maksymalnie 2%). Postaw na zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dwukrotnie w tygodniu wybieraj potrawy rybne gotowane lub pieczone – smażenie raczej nie jest najlepszym wyborem, jako że całkowicie niweluje ono wszystkie właściwości zdrowotne ryb.

Wysokie ciśnienie krwi – czego unikać?

Oczywiście, palenie papierosów czy spożywanie potraw smażonych na głębokim tłuszczu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem – jedynie podwyższy ciśnienie krwi, podobnie zresztą jak alkohol w nieumiarkowanych ilościach. Unikaj także słonych przekąsek, a także wszystkich ciężkich i kalorycznych dan. Podjadanie w barze, serwującym potrawy typu fast-food lub zrobionych ze składników niewiadomego pochodzenia zdecydowanie nie wchodzi w grę. Jeśli masz nadwagę, zdecydowanie powinieneś dążyć do tego, aby nie przekraczać limitu kalorii obliczonych do codziennego menu. Stawiaj na sukcesywną redukcję masy ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here