Kreatywne metody motywowania dzieci do nauki języka angielskiego

0
28

Jak kreatywnie skłaniać dziecko do nauki języka angielskiego? Jako rodzice dobrze wiecie, że ile dzieci, tyle metod. Każde z nich wymaga nieco innego podejścia. Jednak jest kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzają się u wielu osób.  Jak zatem zachęcić dziecko do nauki?

Dzieci lubią wyzwania i cele

Jedną z kreatywnych metod zachęcania dziecka do nauki języka angielskiego jest przekonanie go, że taka umiejętność znacznie rozszerza jego horyzonty. Bądźmy szczerzy — dobra (niekoniecznie płynna) umiejętność porozumiewania się tym językiem to:

  • dostęp do szerokiej oferty anglojęzycznej literatury dziecięcej,
  • możliwość poznawania niektórych tytułów w oryginale,
  • możliwość słuchania anglojęzycznych piosenek czy podcastów.

Jednym słowem, wyjaśnienie, że znajomość języka rozszerza możliwości, jest dla wielu dzieci (zwłaszcza starszych) skutecznym czynnikiem motywującym jego dalszą naukę. W końcu nic nie daje tak dużej przyjemności, jak możliwość przeczytania ulubionej bajki w języku angielskim.

Wspólna zabawa po angielsku?

Wspólna zabawa w języku angielskim to metoda wykorzystywana m.in. przez szkołę językową Fabryka Języka – https://fabrykajezyka.edu.pl/. Zachęcajmy do tego również nasze pociechy. Gra w piłkę, berek lub zabawa w chowanego to tylko kilka przykładów aktywności podczas zajęć języka obcego. Dzięki temu nauka angielskiego dla dzieci odbywa się w bardziej naturalny i przyjazny sposób.

Dzieci kochają nowe zabawy i ciekawe aktywności. Perspektywa jedno lub dwugodzinnej zabawy z użyciem języka angielskiego będzie dla nich prawdziwą frajdą.

Wspólne oglądanie filmów

Dziś filmy można oglądać w różnych wersjach: z lektorem, bez lektora, a nawet z napisami. Która z nich będzie najlepsza z punktu widzenia dziecka? Może warto spróbować każdej z nich. Odczytywanie angielskich napisów pozwala efektywnie ćwiczyć akcent i sposób wymowy. Z kolei słuchanie zdań wypowiadanych przez aktorów w obcym języku kształci i rozbudowuje umiejętność tłumaczenia ze słuchu. Na początek warto oglądać filmy, które maluch dobrze zna w języku polskim. Dzięki temu nauka angielskiego dla dzieci będzie łatwiejsza i to już na wczesnym etapie.

Słuchanie muzyki jako metoda nauki

Język angielski dla dzieci to nie tylko podstawowe zdania i słówka. Wręcz przeciwnie — nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch zaczął słuchać anglojęzycznej muzyki. 

Warto dodać, że na niektórych serwisach streamingowych można odtwarzać muzykę w dowolnym tempie. Jest to propozycja dla tych maluchów, którzy dopiero co zapoznają się z językiem angielskim i nie mają tak dużej biegłości w akcencie.

Wspólne wyjazdy

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by tam podszkolić swój język. Wręcz przeciwnie — w Polsce w okresie letnim są organizowane różne obozy i kolonie językowe, w trakcie których dzieciaki uczą się języków obcych. Podczas codziennych zajęć maluchy w naturalny sposób rozmawiają z osobami prowadzącymi spotkania i w ten sposób doskonalą swoje umiejętności. W końcu nauka angielskiego dla dzieci może odbywać się w bardzo przyjaznych, a nawet wakacyjnych warunkach. Taka nauka z pewnością jest efektywniejsza, niż zakuwanie kolejnych słówek i reguł gramatycznych w szkolnych ławkach.

Reasumując, szkoła angielskiego dla dzieci to nie jedyne miejsce, w którym maluchy mogą poznawać język. Najlepiej, jeśli uczą się go w przyjaznych warunkach, a nie w stresie, że kolejny egzamin nie zostanie zaliczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here