Projektowanie funkcjonalnej kuchni

0
251
Projektowanie funkcjonalnej kuchni

Którymi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Aneks kuchenny czy tradycja?

Jeśli gotujemy w domu warto mieć funkcjonalną kuchnię. Czy taka kuchnia musi być niewielka czy lepiej duża? prawdopodobnie inne elementy określają jej użyteczność, a co za tym idzie wpływa na komfort w czasie pracy w kuchni? Jak wiadomo powstały żelazne zasady, których trzeba się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Po pierwsze trzeba rozważyć, czy wygodniejszą opcją jest aneks kuchenny, czy może kuchnia zamknięta.

Każda z kuchni, ma różne minusy i zalety. To, jaki rodzaj kuchni wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Aktualnie coraz rzadziej decydujemy się na kuchnię tradycyjną. Chociaż, w starym budownictwie najczęściej z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie musi być przestrzenna, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas alternatywą będzie open space. To rozwiązanie daje nam możliwość do integracji w czasie gotowania posiłków. Urządzanie kuchni tradycyjnej wydaje się lepsze dla gospodyń, które interesują się pieczeniem ciast, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najbardziej istotne zalety aneksu kuchennego?

Po pierwsze optycznie powiększa przestrzeń oraz wyróżnia ją większa użyteczność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną reszty pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do wad zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Który układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Kolejnym krokiem powinno być wybranie rozkładu mebli i urządzeń AGD. Powinniśmy kierować się tu prawami ergonomii, które ułatwią stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne. Perspektywa rozplanowania szafek zależy od wielkości i kształtu kuchni. Ważne są również otwory okienne i drzwiowe. Decydując się na układ szafek kuchennych, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki to lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zagwarantuje efektywną i szybką pracą.

Układ na planie litery U czy raczej układ jednorzędowy?

Dostępnych jest kilka możliwości aranżacyjnych, które wybieramy do naszego domu uwzględniając niezależne od nas niedogodności. Jeżeli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie jest zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Szkoda, że taki projekt nie należy do wybitnie wygodnych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można zainstalować zlew i płytę grzewczą, co znacząco poprawi wygodę.

Jeśli zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy dużą funkcjonalność. Zapewnia on idealną ergonomię i dobrze się sprawdza również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej kuchni, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

Jak zaprojektować kuchnię? Sprawdź na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here