Zastosowanie czujników odbiciowych w zakładach przemysłowych

0
374
Zastosowanie czujników odbiciowych w zakładach przemysłowych

Czujniki przemysłowe to bardzo ważny element całego układu automatyki. Ich zadaniem jest wykrywanie oraz rejestrowanie sygnałów pochodzących z otoczenia w oparciu o algorytmy sterowania. Tego typu czujniki są obowiązkowym elementem zdecydowanej większości maszyn oraz linii technologicznych. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Jak działają systemy automatyki przemysłowej?

Wszelkie systemy jakie wyróżnia automatyka przemysłowa i które są wykorzystywane współcześnie do swojej obsługi wymagają zastosowania inteligentnych czujników, które wykrywają różne obiekty oraz pozwalają na dokonanie pomiarów parametrów. Czujniki przemysłowe mogą być rozumiane jako zmysły techniki. Mogą się one charakteryzować różnym stopniem skomplikowania, a jeśli dokona się odpowiedniego wyboru można mieć pewność, że sprostają one wielu wymaganiom. 

Można wyróżnić wiele zalet dotyczących zastosowania tego typu czujników. Przede wszystkim zwiększają one wydajność maszyn przemysłowych oraz znacząco wpływają na podniesienie jakości produkcji. Dzięki nim można też oszczędzić energię. 

Jakie są rodzaje czujników przemysłowych?

W zakładach przemysłowych wykorzystuje się różne rodzaje czujników. Najczęściej wykorzystywane są czujniki zbliżeniowe, które wykorzystuje się do procesu bezkontaktowej detekcji poszczególnych elementów. Co prawda nie zawsze są one konieczne, ale z pewnością pomagają. kolejnym rozwiązaniem są czujniki odbiciowe, temperatury, ciśnienia, wychylenia oraz fotoelektryczne. 

Zastosowanie poszczególnych czujników przemysłowych

Zastosowanie czujników przemysłowych jest bardzo szerokie. Czujniki pojemnościowy pozwalają na dokładne sygnalizowanie poziomu cieczy różnego typu. Świetnie sprawdzają się one podczas takich procesów jak wykrycie przesuwa taśm czy detekcja ustawienia danego produktu na taśmie. Inny rodzaj – tzw. czujniki fotoelektryczne pozwalają odbierać oraz wysyłać wiązkę światła. Zależnie od konkretnego zastosowania wykorzystuje się czujniki szczelinowe, bariery, odbicia oraz czujniki refleksyjne. 

Czujniki optyczne wyróżniają się bardzo szeroką strefą działania. Można je wykorzystywać podczas realizowania funkcji bariery, a także przy ogradzaniu danego obszaru kurtyną świetlną. Ich działanie może być trudniejsze, jeżeli w danym środowisku panuje większe zapylenie. Kurz może osiadać na różnych elementach takich jak np. odbiorniki czy nadajniki, co wpływa na przerwanie głównej wiązki promieni lub jej osłabienie. 

Poszczególne rodzaje czujników przemysłowych są wykorzystywane w maszynach, które wyróżniają się naprawdę różnym cechą produkcyjnym. Warto zaznaczyć, że decydując się na wykorzystanie czujników pojemnościowych należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy wiedzieć, że modele te nie są tak szybkie jak dużo bardziej zaawansowane indukcyjne. Należy także uważać podczas kontrolowania różnego rodzaju materiałów lepkich i higroskopijnich, ponieważ może dojść do zafałszowania czujnika. 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here