Bezpieczeństwo finansowe i zgodność z przepisami: Kasy fiskalne jako kluczowy element dla taksówkarzy

0
143
Bezpieczeństwo finansowe i zgodność z przepisami: Kasy fiskalne jako kluczowy element dla taksówkarzy

Niemal wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do korzystania z kasy fiskalnej, a z roku na rok coraz więcej branż musi wymieniać stary model na nową kasę fiskalną online. Jak wygląda sytuacja w przypadku kierowców taksówek? Czy wszyscy muszą już korzystać z kas fiskalnych online? A może obowiązują ich także jakieś dodatkowe przepisy? O tym w poniższym artykule!

Czy taksówkarze muszą korzystać z kasy fiskalnej?

Prawie wszyscy przedsiębiorcy muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej – stanowi o tym ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535). Według niej wystawienie paragonu fiskalnego jest obowiązkowe, jeśli klient nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest rolnikiem ryczałtowym.

Polskie prawo daje niektórym przedsiębiorcom możliwość zwolnienia z tego obowiązku, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 2605). Jeśli roczny obrót firmy jest niższy niż 20 000 zł, jest się zwolnionym z obowiązku rejestracji sprzedaży. Ten akt prawny uwzględnia jednak kilka rodzajów działalności, w przypadku których zwolnienie nie może zostać zastosowane – wśród nich znalazła się także branża taksówkarska. Zatem zgodnie z prawem kierowcy taksówek muszą wystawiać paragony fiskalne niezależnie od osiąganego rocznego obrotu.

Jakie wymagania musi spełniać kasa fiskalna do taksówki?

Taksówkarz realizujący przewozy musi nie tylko zaopatrzyć się w kasę fiskalną, lecz także wybrać model odpowiedniego rodzaju. Branża taksówkarska jest bowiem zobowiązana do korzystania z kas fiskalnych o zastosowaniu specjalnym, o czym mówi Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 816). Konstrukcja i program pracy takiej kasy musi uwzględniać szczególne zastosowanie takiego urządzenia i spełniać specjalne wymagania techniczne. Co to oznacza w kontekście kas fiskalnych w taksówkach? Tego dowiemy się z Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii z dnia 12 września 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 1753). Zgodnie z tym rozporządzeniem kasa fiskalna do taksówki musi współpracować z taksometrem, co może odbywać się na dwa sposoby:

  • kasa jest połączona z taksometrem w sposób nierozłączny, przez co tworzą kaso-taksometr – urządzenie w jednej obudowie;
  • kasa łączy się z taksometrem poprzez złącze zabezpieczone przed ingerencją użytkownika kasy albo osób trzecich – w taksówce znajdą się wtedy dwa, osobne urządzenia.

Kasa przeznaczona dla taksówkarzy musi również być wyposażona w pewne funkcje, np. możliwość anulowania paragonu fiskalnego, gdy kurs objął wyłącznie postój trwający do 20 minut.

Czy taksówkarze muszą korzystać z kasy fiskalnej online?

Od 1 lipca 2021 roku wszyscy taksówkarze zostali zobowiązani do korzystania z kasy fiskalnej online. To najnowszy rodzaj urządzenia fiskalnego, który kopie wystawionych paragonów wysyła do Centralnego Repozytorium Kas – systemu zarządzanego przez Krajową Administrację Skarbową. W ten sposób kontrola prawidłowości rejestracji sprzedaży może być wykonywana zdalnie, bez konieczności odwiedzania taksówki. Jednak aby dane mogły być wysyłane, kasie należy zapewnić połączenie z internetem. W przypadku kierowców taksówek najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie GPRS poprzez umieszczoną w kasie kartę SIM.

Jednocześnie kasy fiskalne do taxi muszą być modelami mobilnymi wyposażonymi w wymienną baterię lub akumulator – w aucie trudno byłoby bowiem zapewnić stacjonarnej kasie dostęp do zasilania sieciowego. Oczywiście podczas wyboru urządzenia fiskalnego należy zwrócić uwagę, aby było ono kompatybilne z taksometrem albo zdecydować się na kaso-taksometr. Warto także pamiętać, że jeśli nie zaopatrujemy się w kasę fiskalną na rynku wtórnym, nie ma możliwości zakupu urządzenia innego niż online – od początku 2023 roku w sprzedaży nie ma już bowiem tradycyjnych kas z kopią elektroniczną.

Jaką wybrać kasę fiskalną do taksówki?

Choć przepisy przewidują korzystanie przez taksówkarzy z dwóch rozwiązań (kaso-taksometrów albo kas połączonych z taksometrami), ta druga opcja jest zdecydowanie popularniejsza. Obecnie na rynku pierwotnym znaleźć można wyłącznie wirtualne kaso-taksometry, które obsługuje się poprzez aplikację w smartfonie lub tablecie (to np. Elzab KW1/KW1a). W przypadku kas łączonych z taksometrami wybór jest już znacznie większy. Warto zwrócić tutaj uwagę zwłaszcza na modele o niewielkich wymiarach, które nie zajmą zbyt dużo miejsca w pojeździe, np. Novitus Vega Taxi Online współpracujący z taksometrem Cezar2 albo Novitus TX-E.

Taksówkarze mogą także skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Po dokonaniu zakupu możliwe jest odliczenie od podatku należnego do 90% nieopodatkowanej ceny urządzenia. Ulga taka nie może jednak wynieść więcej niż 700 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here