Często zdarza się, że w przypadku powstania problemów związanych z rozliczaniem się z podatków zaczynamy panikować. Osoby fizyczne nie raz nie wiedzą do kogo się zgłosić z pomocą, a osoby prywatne prowadzące własne przedsiębiorstwa starają zagłębić się w temat rachunkowości i o własnych siłach znaleźć rozwiązanie. Odpowiedź na te problemy jest bardzo prosta. Istnieją specjaliści, którzy pomagają w zakresie rozliczania się z podatków i nazywają się doradcy podatkowi. O ich działalności jest właśnie ten artykuł.
Czynności doradztwa podatkowego na podstawie ustawy o doradztwie podatkowym
Według ustawy o doradztwie podatkowym do czynności doradztwa podatkowego zalicza się: udzielanie wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami, prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie pomocy w tym samym zakresie i przeprowadzanie audytów podatkowych w firmie, sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie pomocy związanej z nimi oraz reprezentowanie zleceniodawcy przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych.
Zalety skorzystania z usług doradztwa podatkowego
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest fakt, że sprawy podatkowe są w rękach specjalisty, który nie tylko zdobywał wiedzę w trakcie studiów, ale również doświadczenie podczas praktyk. Co więcej, pomoc doradcy podatkowego niesie za sobą fakt, iż przedsiębiorca zamiast kierować sprawami podatkowymi firmy, może skupić się na rozwoju własnej działalności. Istotną sprawą jest również ubezpieczenie biur i doradców podatkowych od odpowiedzialności cywilnej. Ale co to właściwie oznacza?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej doradztwo podatkowe
Czynności doradztwa podatkowego są zabezpieczone na wypadek powstania błędu ze strony osoby specjalizującej się w tym zakresie. Reguluje to ta sama ustawa, o której mowa była w poprzednim akapicie. Dotyczy ona każdego doradcy zawodowego z tytułu wykonywania swojego zawodu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwala wypłacić zleceniodawcy stosowne środki pieniężne jako wynagrodzenie za popełnienie pomyłki, błędy czy ewentualne niedomówienia przez doradcę.