Iberystyka – kierunek przyszłości?

0
410
Iberystyka – kierunek przyszłości?

Na niektórych uczelniach można spotkać także mniej popularne kierunki studiów, można by rzec – niszowe. Wśród nich jest na przykład iberystyka, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach zyskuje ona na popularności. Brzmi bardzo tajemniczo, może nawet dziwnie, a tymczasem chodzi tu znajomość języka, kultury i historii krajów Półwyspu Iberyjskiego. Czego zatem możemy spodziewać się po tych studiach i czy jest to przyszłościowy kierunek?

Iberystyka – co to za kierunek?

Iberystyka to kierunek, po którym absolwenci posługują się biegle językiem hiszpańskim i portugalskim. Ponadto bardzo dobrze znają sytuację społeczno-gospodarczą, a także literaturę, kino i muzykę tego rejonu świata. W trakcie studiów studenci mają też inne przedmioty niż wspomniany język. Jest to literatura hiszpańska i latynoamerykańska, konserwatoria literackie oraz kulturoznawcze.

Jak widać, nie jest to łatwy kierunek. Nadaje się głównie dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z Hiszpanią albo Portugalią i są otwarte na naukę języków obcych. Iberystyka otwiera jednak przed absolwentami duże możliwości pracy. Osoba po tych studiach może obejmować stanowisko tłumacza języka hiszpańskiego lub portugalskiego, nauczyciela tych języków i lektora. Absolwent może również być nawet marketingowcem na rynku hiszpańskim.

Jakie są zarobki Iberysty?

Zarobki osób po iberystyce są bardzo różne. Zależą one też od miejsca pracy, w Polsce, Hiszpanii, w małej czy dużej miejscowości. Wpływ na to ma również samo stanowisko. Warto w tym miejscu wspomnieć, że popyt na nauczycieli języka hiszpańskiego cały czas rośnie, więc na pewno jest to kierunek z przyszłością. Po tych studiach można nawet otworzyć własną działalność i przykładowo udzielać korepetycji z języka hiszpańskiego. Ciekawym zajęciem może być organizowanie wycieczek na Półwysep Iberyjski, co w połączeniu ze znajomością tamtejszej kultury, daje absolwentowi dużą przewagę wobec konkurentów.

Iberystyka to niewątpliwie ciekawy kierunek, po którym można wykonywać pracę na wielu różnych stanowiskach. Zarobki wcale nie są niskie, a zajęcia mogą dostarczać mnóstwo pozytywnych wrażeń. Tym bardziej, gdy ktoś decyduje się na pracę w Hiszpanii albo zamierza organizować wycieczki do tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here