Jak wygląda i przebiega windykacja terenowa krok po kroku

0
482
Jak wygląda i przebiega windykacja terenowa krok po kroku

Jaką formę odzyskiwania długów wybrać? Jednym z rozwiązań, przynoszących świetne rezultaty jest terenowa windykacja wierzytelności. Co przemawia na jej korzyść i w jaki sposób przebiega? Sprawdź to w naszym artykule.

Jaką formę odzyskiwania długów wybrać? Jednym z rozwiązań, przynoszących świetne rezultaty jest terenowa windykacja wierzytelności. Co przemawia na jej korzyść i w jaki sposób przebiega? Sprawdź to w naszym artykule.

Kiedy warto wybrać windykację terenową?

Dane potwierdzają, że najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy windykacja zostanie przeprowadzona tak szybko, jak to możliwe. Pierwsze kroki poleca się więc robić już jeden dzień po spóźnieniu w opłacie. Warto pamiętać jednak, że to nie terenowa windykacja długów powinna być w takiej sytuacji naszym pierwszym wyborem. Na początku wystarczy bowiem ponaglenie:
1. sms-owe;
2. telefoniczne;
3. mailowe.
Gdy te rozwiązania nie przyniosą efekty, zdecydujmy się na wezwanie do zapłaty. Jeśli nadal nic się nie zmieni, warto rozważyć taki krok jak windykacja terenowa.

Etapy windykacji terenowej

Wiele osób zastanawia się, kiedy windykator terenowy przystąpi do działania. Najczęściej kancelaria windykacyjna wysyła swojego pracownika 1-2 tygodnie od momentu wpłynięcia zlecenia. Wcześniej specjalista dokładnie przygotowuje się do takich odwiedzin. Pierwsza wizyta u dłużnika jest kluczowa, dlatego należy wcześniej zgromadzić wszystkie istotne dane. Przygotujmy się na to, że firma windykacyjna będzie chciała się z nami skontaktować, by bliżej zapoznać się z przypadkiem. Wierzyciel uznawany jest za cenne źródło informacji.

Terenowa windykacja należności może odbyć się w miejscu zamieszkania. Obecne przepisy w żaden sposób nie zakazują jednak odwiedzin w miejscu pracy. Bardzo często to taka wizyta skłania do spłaty zadłużenia. Niezwykle silnym czynnikiem motywującym jest strach dłużnika o to, że terenowa windykacja należności negatywnie wpłynie na jego wizerunek.

Warto wiedzieć, że usługi windykacyjne nie muszą kończyć się na jednej wizycie. Jeśli takie odwiedziny nie przynoszą efektów, wierzyciel może:
1. zlecić ponowną wizytę;
2. zdecydować się na wpisanie dłużnika na listę KRD;

Kancelaria windykacyjna może także zasugerować swojemu klientowi postępowanie sądowe. Dopiero po decyzji sądu może zostać przeprowadzona egzekucja komornicza.

Terenowa windykacja wierzytelności – komu ją zlecić?

Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to wykorzystanie własnych pracowników. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie druga opcja, czyli przekazanie tego zadania specjalistom, którzy mają już pewne doświadczenie. Dzięki niemu są w stanie profesjonalnie przeprowadzić negocjacje i zwiększyć nasze szanse na odzyskanie długu. W taki sposób działa m.in. kancelaria windykacyjna Way To Solution.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here