Praktycznie każdy klient większego sklepu, podczas codziennych zakupów, widzi działające systemy POS. Ich elementy, niekiedy bardzo zaawansowane, są już dla nas codziennością i nie budzą zdziwienia. Czym jednak są systemy POS i dlaczego tak bardzo ułatwiają pracę w handlu?
Systemy POS – czym są?
POS to anglojęzyczny akronim – skrót od point of sale. W skład systemów POS wchodzą urządzenia i oprogramowanie, pozwalające na sprawne, w wielu wypadkach zautomatyzowane, prowadzenie sprzedaży. Należą do nich najczęściej: sklepowa elektronika (poczynając od wag elektronicznych, przez kasy fiskalne, na zaawansowanych terminalach sprzedażowych kończąc), kolektory danych (urządzenia mobilne, umożliwiające przemieszczanie się po placówce i zbieranie niezbędnych informacji – najczęściej są to różnego rodzaju palmtopy) oraz łączące wszystko oprogramowanie, pozwalające na optymalizację procesów sprzedażowych.
Systemy POS spotyka się najczęściej w handlu detalicznym, jednak coraz częściej stosowane są też na przykład w placówkach gastronomicznych.
Systemy POS w handlu – jak ułatwiają prowadzenie biznesu
Elementy systemów POS w znaczący sposób podnoszą efektywność procesów sprzedażowych. Dzieje się tak na kilku płaszczyznach.
Po pierwsze – integracja procesów sprzedaży z oprogramowaniem magazynowym pozwala na bieżącą aktualizację stanów magazynowych praktycznie bez udziału człowieka.
Po drugie – pozwalają na dużą automatyzację procesów sprzedaży. Elementy systemu bazują w dużej mierze na danych przetwarzanych przez systemy komputerowe (np. kodach kreskowych), przez co w znaczącym stopniu ułatwiają proces obsługi klienta. Powoduje to z jednej strony odciążenie pracowników placówki, z drugiej – zwiększenie satysfakcji klienta z łatwości dokonywanych zakupów.
Główną zaletą systemów POS jest jednak możliwość wdrożenia zaawansowanej analityki procesów sprzedażowych. Możliwa jest analiza rozwijających się w czasie trendów, popularności różnych grup produktów czy – jak wspomniano wcześniej – stanów magazynowych. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie planowania, zarówno w wymiarze jednego sklepu, jak i ustalanie długoterminowych strategii całej ich sieci.
Można więc śmiało stwierdzić, ze stosowanie systemu POS jest niezbędne w nowoczesnym handlu. Przypuszczalnie w najbliższych latach zaobserwujemy w tej kwestii szereg nowych trendów, z których najbardziej widoczne na dzień dzisiejszy jest stosowanie stanowisk samoobsługowych.