Dietetyka studia – czy jest po nich praca? Każdego roku na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wiele absolwentek i absolwentów szkół średnich, planujących podjęcie nauki na kierunku dietetyka. Chociaż perspektywy zawodowe mogą wydawać się dosyć ograniczone, to jednak w rzeczywistości możliwości dietetyczek i dietetyków są naprawdę duże. Praca w poradniach dietetycznych to nie wszystko! Sprawdźmy, jakie opcje będą dostępne dla osób, które ukończą te interesujące studia.
Studia dietetyka – jakie perspektywy zawodowe na Ciebie czekają?
Studia dietetyka – to właśnie one wydają się wielu osobom najlepszym wyborem ze względu na zainteresowanie tematyką zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jedynym zagrożeniem, które dostrzegają potencjalni studenci, jest potencjalny problem z podjęciem pracy w innych dziedzinach niż dietetyka. Czy jednak faktycznie jest się czego obawiać?
Dzięki studiowaniu dietetyki możesz nie tylko pracować w przedszkolach, szkołach i szpitalach, świadcząc usługi w zakresie poradnictwa żywieniowego, lecz także masz szansę otworzyć własny gabinet i przyjmować w nim swoich pacjentów. Jeśli jednak pewnego dnia stwierdzisz, że potrzebujesz zmian, zawsze możesz rozpocząć bezpośrednią współpracę ze sportowcami jako osoba koordynująca ich plan żywienia. Inne pomysły? Jest ich wiele! Rola niezależnego autora – prowadzenie własnego bloga oraz mediów społecznościowych o tematyce żywieniowej. Konsultacje z firmami z branży spożywczej lub HoReCa albo praca w ich działach prasowych i badawczych. Świadczenie usług wspierających merytorycznie programy na temat zdrowego żywienia i gotowania… Możliwości jest wiele. A ewentualne przebranżowienie się, mając już mocną wiedzę o procesach biologiczno-chemicznych, bywa naprawdę proste!
Studia licencjackie czy magisterskie? Co wybrać?
Możesz studiować dietetykę jako kierunek I stopnia lub zdobyć tytuł magistra, decydując się na pięcioletni tryb nauki. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, jednak coraz częstszą praktyką jest wybór studiów licencjackich i kontynuacja nauki na studiach II stopnia o innym profilu, którego tematyka będzie korespondowała z wiedzą dietetyczną, a jednocześnie – ciekawie ją dopełni.