Planowanie sukcesji – dlaczego jest tak istotne?

0
586
Planowanie sukcesji - dlaczego jest tak istotne?

Dziedziczenie może odbywać się w trybie ustawowym, jednak dopiero po śmierci spadkodawcy. Ci zaś, którzy chcą uregulować kwestię dziedziczenia majątku, powinni zawczasu pomyśleć o planowaniu sukcesji. Choć najczęściej decydują się na nie właściciele dużych przedsiębiorstw, to nie ma przeciwwskazań, aby planowanie sukcesji było również przedmiotem zainteresowania osób prywatnych.

Zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa

Wypracowanie dobrej renomy rynkowej oraz rozpoznawalnej marki zajmuje co najmniej kilka lat. Nic więc dziwnego, że właściciele dobrze prosperujących firm traktują planowanie sukcesji priorytetowo. Warto mieć na uwadze, że nie musi ono przybierać formy sporządzania testamentu – wręcz przeciwnie, bowiem warto mieć na uwadze, że sukcesja to także wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania oraz przeorganizowywanie przedsiębiorstwa. W praktyce planowanie sukcesji to element zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa, który wypracowywany był latami. Właściciele firm twierdzą, że w biznesie nic nie może być dziełem przypadku, dlatego też warto mądrze podejść do kwestii planowania sukcesji.

Zarządzanie majątkiem prywatnym

Choć planowanie sukcesji jest szczególnie bliskie osobom, które są właścicielami dużych, prosperujących firm, to jednak warto rozważyć je również w kontekście zarządzania majątkiem prywatnym. Okazuje się bowiem, że potentaci rynkowi posiadają także swój majątek, którym należy w odpowiedni sposób zarządzać – trzeba właściwie do inwestować, chronić przed inflacją, a także przed tym, by nie dostał się w niepowołane ręce. W kontekście osób prywatnych planowanie sukcesji rozpatruje się głównie w kwestii międzypokoleniowej, a więc należy zastanowić się, kto ma dziedziczyć majątek, na jakich zasadach oraz kto z owego dziedziczenia zostanie wykluczony. Wbrew pozorom zarządzanie majątkiem prywatnym jest tak samo istotne, jak zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa, dlatego dobrze o nim pomyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do podziału sporo kosztowności.

Kto może w planowaniu sukcesji?

Planowanie sukcesji na własną rękę nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy z zakresu prawa i finansów. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników, która skupia wyspecjalizowania kancelaria. Dzięki temu mamy pewność, że zostaną dopełnione wszelkie, niezbędne formalności oraz że skorzystamy ze wszystkich, dostępnych dla nas rozwiązań prawnych czy też finansowych. Z pomocy profesjonalistów mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here