Jak chronić swoje pieniądze na wakacjach? Sprawdź skuteczne sposoby na ich zabezpieczenie!

0
120
Karty płatnicze leżące na piasku obok letniego kapelusza i okularów przeciwsłonecznych.

Aby urlop był w pełni udany, potrzebne są nie tylko ładna pogoda i dobry hotel, ale także przeświadczenie, że… nasze pieniądze są w pełni bezpieczne, bez względu na to, gdzie odpoczywamy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo swoich środków finansowych na wakacjach.

Bez względu na to, czy wypoczywamy w Polsce, jednym ze znanych europejskich kurortów czy w odległym, egzotycznym zakątku świata, wakacje nie będą udane, jeśli nie zyskamy pewności, że nasze pieniądze są bezpieczne. Oto 5 wskazówek, które pomogą o to zadbać!

1. Chrońmy numer PIN do karty

Choć może wydawać się to oczywiste, warto pamiętać, że numer PIN powinien być przez nas chroniony i nieudostępniany osobom trzecim. Zapisujmy go tylko w pamięci, a nie na kartce papieru noszonej w portfelu. Wpisujmy go dyskretnie podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu albo płatności bezgotówkowej (zasłaniając klawiaturę drugą ręką). Dzięki temu będziemy mieli większe szanse, że numer PIN nie wpadnie w niepowołane ręce.

2. Sprawdźmy koszty użytkowania karty w innym kraju

Wielu z nas wyjeżdżając na zagraniczne wczasy zabiera ze sobą tylko kartę debetową prowadzoną w złotówkach – bo z takiej karty korzysta na co dzień. Oczywiście, jeśli znajdują się na niej środki finansowe, można nią płacić za granicą, ale będzie to wiązało się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat – za przewalutowanie pieniędzy, samą transakcję i prowizję. Warto zapoznać się z odpowiednimi zapisami w cenniku banku, aby po urlopie nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami.

3. Zastanówmy się nad kontem walutowym

Aby uniknąć kosztów korzystania z karty debetowej zagranicą, można zastanowić się nad złożeniem konta walutowego i zamówieniem karty wielowalutowej. Gdy dokonujemy przy jej pomocy płatności, karta rozpoznaje walutę i pobiera pieniądze z konta przypisanego do danej waluty. Posiadając taką kartę, nie trzeba martwić się o koszty przewalutowania oraz prowizje, a dodatkowo w wielu przypadkach możemy skorzystać z korzystniejszego kursu wymiany walut w kantorach internetowych.

4. Zapiszmy w telefonie numer infolinii naszego banku

Niestety, nawet w trakcie wakacji może nam się przytrafić kradzież, zgubienie lub zablokowanie karty po przypadkowym bądź błędnym wpisaniu numeru PIN. W takiej sytuacji konieczny jest szybki kontakt z bankiem, najlepiej przez infolinię – dlatego numer telefonu najlepiej wpisać w książkę kontaktową w swoim smartfonie i mieć go zawsze do dyspozycji.

5. Pamiętajmy o natychmiastowym zastrzeżeniu karty w przypadku kradzieży

A jeśli już dojdzie do przykrej sytuacji w postaci kradzieży lub zgubienia karty płatniczej, pamiętajmy o zachowaniu spokoju i podjęciu odpowiednich działań. Najważniejsze jest zgłoszenie sprawy na policję oraz zastrzeżenie karty płatniczej, dzięki czemu złodzieje nie będą mogli swobodnie dysponować naszymi pieniędzmi. Bardzo przydatnym narzędziem jest system zastrzegania kart Zastrzegam.pl, prowadzony przez Związek Banków Polskich, działający pod numerem 828 828 828 – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest on dostępny także za granicą – do numeru wystarczy dodać prefiks +48.

System umożliwia szybkie i wygodne zastrzeganie kart poprzez połączenie z infolinią banku, gdzie można złożyć odpowiednią dyspozycję. Dlaczego to takie ważne? Otóż dopiero zastrzeżenie karty płatniczej sprawia, że to bank ponosi odpowiedzialność za transakcje wykonane za jej pomocą. Oczywiście można też rozważyć wykupienie w banku ubezpieczenia na wypadek utraty karty – to wydatek rzędu kilkunastu złotych miesięcznie, ale odpowiedzialność klienta np. po kradzieży karty jest znacznie mniejsza.

Choć okres wakacji sprzyja rozprężeniu i nieco większemu luzowi, to jednak, jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansów, nie zwalnia nas to z konieczności rozsądku i przestrzegania podstawowych zasad ostrożności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here